کاربران گرامی برای اطلاع از آخرین قیمت لطفا تماس بگیرید

صفحه اصلی / آموزشی / چه اندازه ای از تلویزیون برای ما مناسب است؟

چه اندازه ای از تلویزیون برای ما مناسب است؟

چه اندازه ای از تلویزیون برای ما مناسب است؟

اگر قصد خرید تلویزیون داشته باشید می‌دانید که بررسی اینکه چه ابعادی از صفحه نمایش تلویزیون می‌تواند برای اتاق یا سالن مناسب باشد چقدر سخت است. فاصله اغلب افراد از تلویزیون چیزی در حدود 3 متر است و بنا به پیشنهاد THX باید از تلویزیونی استفاده نماییم که 40 درجه از زاویه‌ ی دید پیش روی ما را پرکند. خب به نظر شما کدام یک از ابعاد 37، 42، 50، 65 یا 90 اینچ مناسب نیاز شما است؟ در این مقاله از سایت پیشروشاپ راهکارهای عملی برای ارزیابی صحیح و رسیدن به نتیجه‌گیری مطلوب را بیان می کنیم.

کدام اندازه مناسب است؟

ارتباط مستقیمی بین ابعاد پیشنهاد شده‌ ی صفحه و فاصله از محل تماشا (نشستن فرد) وجود دارد. هر چه فاصله شما از صفحه نمایش تلویزیون بیشتر باشد، مشخص است که باید برای خرید تلویزیون بزرگ تر اقدام کنید. میزان ایده‌ آل مربوط به این موضوع داشتن صفحه‌ ای است که مقدار مشخصی از زاویه‌ ی دیدی پیش رو را پر کند. هر چند که این میزان «ایده‌آل» جای بررسی دارد.

THX پیشنهاد کرده است، داشتن زاویه دیدی معادل 40 درجه می‌ تواند برای کاربران بسیار مناسب باشد. اما این 40 درجه یعنی چه؟ به خصوص برای ما که دل خوشی از درس شیرین ریاضیات نداریم بدست آوردن این زاویه‌ ها چگونه امکان پذیر می شود؟ نقاله را فراموش کنید و تنها با ضرب فاصله‌ ی بیننده (در مقیاس سانتیمتر یا اینچ) در عدد 0.84 می‌توانید به قطر پیشنهادی تلویزیون یا صفحه پروژکتور خود برسید.

برای نمونه اغلب افراد در فاصله‌ی سه متری از تلویزیون می‌ نشینند، پس با توجه به پیشنهاد THX، صفحه نمایش حدوداً 90 اینچ برای چنین افرادی مناسب خواهد بود. این یعنی صفحه نمایش 55 اینچی که پیش روی شماست با توجه به این استاندارد «خیلی بزرگ» نیست. البته باید توجه داشته باشیم که همه نمی‌توانند با توجه به فضای موجود در اتاق یا بودجه‌ شان چنین تلویزیونی را بخرند. پس به همین خاطر پیشنهاد دوم برای این دسته از افراد خرید تلویزیون 60 اینچ است. پس این موضوع که صفحه نمایش بزرگ تر از 32 یا مثلا 42 اینچ باعث آسیب چشم در هنگام مشاهده تلویزیون می‌شود کاملا اشتباه است!

این در حالی است که با توجه به پیشنهاد دیگری از طرف SMPTE این زاویه دید باید 30 درجه باشد؛ که قدری کوچک‌تر از پیشنهاد THX است. در این پیشنهاد برای بدست آوردن عدد مناسب صفحه نمایش باید فاصله بیننده از تلویزیون را در ضریب 0.625 ضرب کنیم؛ که برای مثال پیشین ما یک تلویزیون با صفحه نمایش 68 اینچ مناسب خواهد بود که چون این اندازه موجود نیست باید به یکی از مدل‌های 65 یا 70 اینچ رجوع نمود.

زمانی که صحبت از حداکثر اندازه صفحه نمایش ممی کنیم دو عامل مطرح می شود.  وضوح نمایش و استیلای تلویزیون در محیط اتاق (همان بزرگی به نسبت محیط). اغلب تلویزیون‌ های موجود در بازار دارای کیفیت فول اچ‌دی (1080 پیکسل) هستند؛ که یعنی صفحه نمایش آن‌ ها پر از پیکسل است و حتی در بزرگ‌ ترین صفحات تخت تلویزیون امروزی با نشستن در فاصله‌ ی 3 متری نیز خبری از پیکسل‌ ها نیست! اگر کیفیت تلویزیون یا پروژکتور شما خوب نیست، احتمال دارد که سایر موارد جزئی نظیر نویز یا لرزش و محو شدگی را در تصویر مشاهده نمایید، اما با این حال باز هم پیکسلی نخواهید دید. اگر به چنین تلویزیون‌ هایی نزدیک‌تر شوید، پیکسل‌ ها کم کم نمودار خواهند شد؛ البته این در حالی است که خیلی به آن نزدیک شده باشید.

بیایید صادق باشیم؛ هیچ قصد نداریم از نسخه‌هایی که THX و SMPTE برای ما می‌پیچند و خیلی تلویزیون‌ محور هستند استفاده نماییم. به گمانم این اعداد و ارقام تا حد زیادی امکانات دنیای مدرن را برای آن‌ هایی که به فراتر از این می‌اندیشند نادیده می‌گیرد. شخصاً در فاصله‌ ی 3 متری از یک صفحه پروژکتور 102 اینچ می‌ نشینم که دارای نسبت نمایش 2.35:1 است و با استفاده از یک پروژکتور 1080 پیکسل که کل صفحه‌ ی پیش رو را پر می‌کند ایجاد شده است. این یعنی من هیچ یک از این استانداردها را رعایت نکرده‌ ام!

در واقع تماشای تلویزیون در این حد و اندازه زود آدمی را به خود عادت می‌دهد. این جمله را به طور قطع می‌گویم چرا که افراد زود به صفحات نمایش بزرگ‌تر خو می‌گیرند. حقیقت آن است که چشم با مشاهده‌ ی تصویر بزرگ‌ تر احساس راحتی می‌ کند و هر چه سطح بیشتری از زاویه‌ ی دید پیش روی شما دارای نورانیت یکنواختی باشد به مراتب بهتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Need Help? Chat with us