کاربران گرامی برای اطلاع از آخرین قیمت لطفا تماس بگیرید

صفحه اصلی / آموزشی / درباره نمایشگرهای OLED چه می دانید؟

درباره نمایشگرهای OLED چه می دانید؟

درباره نمایشگرهای OLED چه می دانید؟

نمایشگرهای OLED کیفیت تصویر بسیار خوبی را نشان می دهد و با قیمت بالایی نیز عرضه می شوند. پنل OLED که در این مدل از تلویزیون ها استفاده می شود در مقایسه با تلویزیون های LCD ویژگی های بهتری را در برگرفته و همین موارد موجب شده تا افزایش قیمت محسوسی داشته باشند.

در اینمقاله از سایت پیشروشاپ بیشتر با پنل OLED در تلویزیون های هوشمند آشنا شویم و دلایل برتری آن را نسبت به LCD بیان کنیم.

OLED چیست؟

OLED مخفف Organic Light Emitting Diode است و هر پیکسل در این پنل هنگام رسیدن برق به آن می درخشد. البته این انرژی بالا نیست و خفیف بوده اما وضوح خوبی را به نمایش می گذارد. به این اثر الکترولومینسانس می گویند. قسمت “ارگانیک” به چه معناست؟ در واقع مواد خاص الکترولومینسانس مورد استفاده در نمایشگرهای OLED ترکیبات آلی هستند ، به این معنی که آنها حاوی کربن به علاوه برخی از ترکیبات دیگر هستند. هر رنگ به ترکیب آلی متفاوتی احتیاج دارد.

اثر آن این است که هر پیکسل OLED ریز در صفحه نمایش بسته به میزان جریان الکتریکی ، نور ایجاد می کند. در نتیجه شاهد نمایش نور بسیاری خواهیم بود.  این یکی از موارد اصلی کیفیت عالی OLED است. بازاریابان نمایشگرهای OLED اغلب ادعا می کنند نسبت کنتراست “نامتناهی” در این نوع پنل قابل مشاهده بوده که البته این ادعا صحت دارد. از آنجا که OLED می تواند یک رنگ سیاه کامل تولید کند، بدون تابش از نور ساطع شده و در نهایت نسبت کنتراست آن از نظر فنی رنگ مشکی زیبا جلوه می کند. نسبت کنتراست مسلما مهمترین جنبه کیفیت تصویر است.

OLED تنها فناوری است که می تواند رنگ سیاه عمیق و سفید بسیار روشن و بر اساس هر پیکسل به نمایش درآورد. ال سی دی قطعاً نمی تواند این کار را انجام دهد ، و حتی پلاسما که پنل جذابی محسوب می شود ، نمی توانست رنگ مشکی عمیق را به نمایش درآورد.

چرا LCD نمی تواند این کار را انجام دهد؟ کریستال مایع که باعث می شود یک ال سی دی به LCD تبدیل شود ، تنها نور ایجاد شده توسط نور پس زمینه آن را مسدود می کند. در واقع مانند قرار دادن عینک آفتابی در مقابل شمع است. حتی بهترین ال سی دی ها نمی توانند تمام نور را به طور کامل مسدود کنند، بنابراین برای آن که رنگ مشکی عمیقی را شاهد باشیم ، باید نور پس زمینه را روشن کنید.

درباره نمایشگرهای OLED چه می دانید؟

در اکثر LCD ها ، کل نور پس زمینه به عنوان یک بخش واحد کار می کند ، کل صفحه نور کافی را دربرنمی گیرد. LCD هایی از نوع LED، پنل کم نور محیطی به مراتب بهتری هستند ، اما هنوز هم فقط بخش های نسبتاً بزرگی از صفحه را به طور مستقل می توان کم رنگ مشاهده کرد. از طرف دیگر نور تلویزیون های OLED بر اساس هر پیکسل کار می کند. بنابراین در حالی که بهترین ال سی دی هایی از نوع LED نور محیطی کم ممکن است دارای 6 /12 /64 یا 300 منطقه نور کم در صفحه داشته باشند، یک تلویزیون OLED 4K دارای بیش از 8 میلیون منطقه است.

در حال حاضر ، تمام تلویزیون های OLED توسط ال جی ساخته می شوند ، و نحوه ساخت آنها بسیار غیر معمول است. همه تلویزیون ها ، برای ایجاد تصویری که مشاهده می کنید ، از رنگ‌های قرمز ، سبز و آبی ترکیب شده برای ایجاد همه رنگ های رنگین کمانی استفاده می کنند. برای ایجاد نور رنگی ، ال سی دی ها از فیلترهای رنگی RGB استفاده می کنند ، در حالی که پلاسما از فسفرهای RGB و تلویزیون OLED سامسونگ از عناصر رنگی قرمز ، سبز و آبی استفاده می کند.

درست است که  این امر عجیب و پیچیده به نظر می رسد ، بدیهی است که LG تنها شرکتی است که تلویزیون های OLED با صفحه بزرگ را با موفقیت به بازار عرضه کرده است. این امر به این دلیل است که قیمت های مقرون به صرفه تری دارد.

نقاط ضعف ظاهری مانند میزان نور و دقت رنگ ، به نظر نمی رسد مسئله ای باشد که شما را از خرید پشیمان کند. مطمئناً ، آنها به عنوان روشن ترین ال سی دی ها محسوب نمی شوند ، اما هنوز هم بسیار روشن هستند، و مدل های 2016 دارای گسترده ترین پوشش های رنگی P3 می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Need Help? Chat with us