کاربران گرامی برای اطلاع از آخرین قیمت لطفا تماس بگیرید

صفحه اصلی / آموزشی / LCD و LED چه تفاوتی با هم دارند؟2020

LCD و LED چه تفاوتی با هم دارند؟2020

تلویزیون LED ال جی

اگر مایل به هزینه کردن برای خرید تلویزیون‌های گران قیمت OLED یا QLED نیستید، خبر خوب این است که همه شرکت‌ های اصلی تولید کننده تلویزیون، همچنان مدل‌ های متنوعی از تلویزیون‌ های LCD و تلویزیون‌ هایLED را ارائه می‌کنند. تفاوت نمایشگر تلویزیون در تلویزیون‌های LCD (نمایشگر کریستال مایع) و LED (دیود نورافشان) اغلب به عنوان رقیب یکدیگر معرفی می‌شوند اما در واقع هر دوی آن‌ها از یک فناوری مشترک بهره می‌برند و تفاوت LCD و LED کم است.

توضیحاتی در مورد تلویزیون ای LED

در یک تلویزیون LCD، کریستال مایع، نور قطبیده شده را می‌چرخاند و عملا به مثابه یک دریچه نور همزمان به همه پیکسل‌ها نور می‌رساند. به جای نوردهی توسط هر پیکسل به صورت جداگانه که در تلویزیون‌های OLED انجام می‌شود، در تلویزیون‌های LCD به طور معمول، همه نور مورد نیاز از یک منبع نوری بسیار پرمصرف که در پشت صفحه قرار گرفته است تامین می‌شود. تصویر خروجی، دارای یک میزان روشنایی یکدست و کنتراست نسبتا پایین خواهد بود. از مهمترین تلویزیونهای LED می توان به تلویزیون ال جی و تلویزیون سامسونگ اشاره نمود.

تفاوت نمایشگر تلویزیون

LCD یک فناوری قدیمی و نسبتا منسوخ به شمار می‌رود؛ تا آن‌جا که دیگر نمی‌توان انواع قدیمی‌تر تلویزیون‌های LCD را در هر اندازه‌ای به راحتی پیدا کرد. اینجاست که فناوری نور پس زمینه LED به عنوان جایگزینی برای دریچه نور مذکور وارد میدان می‌شود.

تفاوت بین LCD و LED در آن است که به جای استفاده از تنها یک منبع نور پس زمینه که باعث محدود شدن کنتراست می‌شود، در تلویزیون‌های LED همان طور که از نامشان مشخص است LED‌ها منبع نور هستند.

این LED‌ ها یا به صورت خوشه‌ای در پشت صفحه قرار دارند که به اصطلاح Full-Array Local Dimming (آرایه کامل نوردهی موضعی) نامیده می‌شوند و یا تنها در کناره‌ها قرار دارند که Edge یا Edge-Lit نامیده می‌شوند. تلویزیون‌های LED نوع دوم رایج‌تر هستند که بیشتر به خاطر این است که آن‌ها مسطح‌تر هستند.

مقایسه تلویزیون های LED و تلویزیون های LCD

در مقایسه LCD و LED مشاهده می‌کنیم که این دو تفاوت نمایشگر تلویزیون چند ایراد دارند. به عنوان نمونه، هر دوی آن‌ها همچنان نور خود را از یک منبع خارجی می‌گیرند که باعث افزایش اجزای تلویزیون و بزرگ شدن آن می‌شود.

همچنین اگر در یک محیط کاملا تاریک تصویر آن‌ها را تماشا کنید، لکه‌ها و نیز نامتوازن بودن روشنایی برروی صفحه آن‌ها قابل تشخیص خواهد بود. جزییات سایه نیز در مناطق تاریک تصویر این تلویزیون‌ها به خوبی نمایش داده نمی‌شود. اما در کل تصاویر این تلویزیون‌ها معمولا بسیار درخشان و رنگارنگ هستند و شما می‌توانید تلویزیون‌های LED را تقریبا در هر اندازه‌ای که بخواهید بخرید. آن‌ها نسبت به پولی که می‌پردازید بسیار باصرفه هستند.

شرکت‌های تولید کننده همواره سعی می‌کنند درباره ابداعات جدید خود سروصدا به پا کنند (مانند تبلیغات اخیر ال‌ جی پیرامون فناوری نانو سل)، اما باید گفت اغلب این موارد تنها نمونه‌های دستکاری شده‌ای از همان فناوری‌ های قبلی است.

تلویزیون‌های LED (که نوعی تلویزیون LCD با نور پس زمینه LED هستند) در مقایسه با سایر فناوری‌های کنونی، بالاترین سطح از تکامل و پختگی را دارا هستند و به نظر نمی‌رسد که این وضعیت به این زودی‌ها تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Need Help? Chat with us