کاربران گرامی برای اطلاع از آخرین قیمت لطفا تماس بگیرید

صفحه اصلی / آموزشی / با قابلیت دالبی ویژن در تلویزیون ها بیشتر آشنا شوید

با قابلیت دالبی ویژن در تلویزیون ها بیشتر آشنا شوید

با قابلیت دالبی ویژن در تلویزیون ها بیشتر آشنا شوید

دالبی ویژن قابلیتی است که توسط کمپانی Dolby Labs توسعه داده شده. این فرمت به شما امکان مشاهده جزئیات بیشتر و با رنگ های دقیق تر را می دهد؛ چرا که همان طور که گفتیم به طور پیوسته هر تصویر از ویدیو تنظیم می شود. اما دالبی ویژن قابلیت های دیگری هم دارد.

دالبی ویژن در مقایسه با استاندرد معمول و ایستای HDR10 از طیف گسترده تری از تنظیمات پشتیبانی می کند. به عنوان مثال HDR10 تنها از حداکثر روشنایی 1000 نیت و +HDR10 از 4000 نیت پشتیبانی می کند اما این میزان برای دالبی ویژن تا 10 هزار نیت تعیین شده. در مورد رنگ ها هم شرایط مشابه است. HDR10 به تولید کنندگان محتوا اجازه استفاده از داده های رنگ 10 بیتی را می دهد اما در مقابل دالبی ویژن از رنگ های 12 بیتی پشتیبانی می کند.

شاید این تفاوت چندان به چشم نیاید اما باید گفت که با رنگ های 10 بیتی می توانید از بین 1024 طیف هر رنگ اصلی انتخاب کنید که به این ترتیب معادل با بیش از یک میلیارد رنگ است. اما در حالت 12 بیتی امکان انتخاب از بین 4096 طیف و در نتیجه 68 میلیارد رنگ را دارید.

شاید تمامی این ها به نظرتان هیجان انگیز برسد اما بیایید کمی واقع بین باشیم. در حال حاضر هیچ تلویزیونی وجود ندارد که روشنایی 10 هزار نیت و یا 68 میلیارد رنگ دالبی ویژن را نمایش دهد. حتی روشن ترین پنل های تلویزیون ها هم تا حداکثر 2000 نیت را نمایش می دهند و حتی تلویزیون اولد سری E ال جی هم بیش از 10 بیت رنگ را پشتیبانی نمی کنند. به این ترتیب می توان گفت که خصوصیات دالبی ویژن در حال حاضر جلوتر از زمان خود است اما احتمالاً تا 5 سال دیگر فناوری تلویزیون ها به این استانداردها خواهند رسید.

با قابلیت دالبی ویژن در تلویزیون ها بیشتر آشنا شوید

شرکت سامسونگ از فرمت +HDR10 پشتیبانی می کند. همان طور که گفتیم +HDR10 هم مشابه با قابلیت دالبی ویژن یک استاندارد پویا است و روشنایی و عمق رنگ بالاتری نسبت به استاندارد HDR10 دارد. با این حال در مقایسه با خصوصیات دالبی ویژن در سطح پایین تری قرار می گیرد. به عبارتی دالبی ویژن در نهایت نتیجه بهتری دارد اما در حال حاضر اصلی ترین تفاوت بین این دو فرمت میزان عرضه در بازار است. فعلاً دستگاه های معدودی از +HDR10 پشتیبانی می کنند و محتوای تولید شده با این فرمت هم محدود است. البته ظاهراً به مرور این شرایط در حال تغییر هستند.

اگر نگران پشتیبانی از این دو فرمت در آینده هستید باید بدانید که هر دستگاهی که از دالبی ویژن پشتیبانی می کند قاعدتاً در آینده می تواند امکان پشتیبانی از +HDR10 را به واسطه آپدیت فرمور داشته باشد. چنین آپدیتی برای شرکت های سازنده تلویزیون ها هزینه اندکی دارد. اما در مورد تلویزیون هایی که از ابتدا تنها از +HDR10 پشتیبانی می کنند شرایط متفاوت است؛ چرا که شرکت ها برای مجهز کردن این تلویزیون ها به استاندارد دالبی ویژن باید حق استفاده از این فرمت را پرداخت کنند و در عین حال فرمور ویژه برای پشتیبانی از آن را توسعه دهند.

جمع بندی

لازم به ذکر است که قابلیت دالبی ویژن در کل نسبت به +HDR10 بهتر است اما برخی از تلویزیون ها از جمله تمامی مدل های سامسونگ از این فرمت پشتیبانی نمی کنند اما سامسونگ در عوض برخی محصولات خود را تنها سازگار با +HDR10 روانه بازار می کند. برندهای دیگر از جمله ال جی، تی سی ال و سونی در برخی از مدل ها از دالبی ویژن پشتیبانی می کنند.

در کنار تلویزیون ها برخی از گوشی ها و تبلت ها هم با فرمت دالبی ویژن سازگارند. اما به یاد داشته باشید که تا زمانی که ویدیوی دالبی ویژن نداشته باشید از این قابلیت بهره ای نخواهید برد. همچنین بسیاری از پلیرهای بلوری که رزولوشن 4K را ارائه می دهند قادر به پخش محتوای دالبی ویژن هستند. سرویس های استریم ویدیو از جمله نتفلیکس و آمازون پرایم ویدیو هم بسیاری از فیلم های هالیوود و سریال ها را با این فرمت عرضه می کنند.

سرویس های اپل تی وی پلاس و دیزنی پلاس هم متعهد شده اند که تا حدودی از دالبی ویژن در کنار فرمت صوتی دالبی اتموس پشتیبانی کنند. در حالی که فعلاً هیچ کانال تلویزیونی ویدیوها را با فرمت دالبی ویژن برودکست نمی کند اما برخی از کانال های معدود محتوای HDR را پخش می کنند. با این حال این کانال ها به دلیل پهنای باند محدود تنها قدر به پخش محتوا با فرمت های HDR10 یا HLG هستند.

اگر از ستاپ باکس، کنسول های بازی یا بلورِی پیلر برای پخش ویدیوهای دالبی ویژن استفاده می کنید، دستگاه شما هم باید با این فرمت سازگار باشد. به عنوان مثال اکس باکس اس مایکروسافت از سال 2018 از دالبی ویژن پشتیبانی می کند. همچنین به یاد داشته باشید که این دستگاه ها را حتماً باید با کابل های HDMI سازگار با دالبی ویژن به تلویزیون متصل کنید. کابل هایی که با نشان «HDMI Premium Certified» همراه شده باشند ایده آل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Need Help? Chat with us