کاربران گرامی برای اطلاع از آخرین قیمت لطفا تماس بگیرید

صفحه اصلی / آموزشی / فناوری دالبی دیجیتال پلاس چیست؟

فناوری دالبی دیجیتال پلاس چیست؟

فناوری دالبی دیجیتال پلاس چیست؟

شرکت دالبی که دالبی دیجیتال پلاس هم از این شرکت است در سال 1965 در لندن تاسیس شد. در همان سال او یک سیستم کاهش نویز را اختراع کرد که نویز های موجود در صدای پشت زمینه را کاهش می داد. او چند سال بعد شرکت دالبی را به شهر سان فرانسیسکوی آمریکا منتقل کرد. او انواع سیستم های کاهنده نویز را برای استودیو های بزرگ فیلم سازی به کار برد. دالبی بعد از کشف محدودیت های فناوری های صوتی یک فناوری کاملا جدید را در فیلم پرتغال کوکی در سال 1971 به کار برد.

سیستم دالبی استریو دیجیتال که به اختصار دالبی دیجیتال گفته می شود ابتدا در فیلم بازگشت بتمن در سال 1992 به کار رفت. دالبی دیجیتال برای سیستم های خانگی با نام Dolby AC-3 در سال 1995 ارائه شد. این سیستم به طور کامل فراگیر نشد چون به سخت افزار اضافی مخصوص به خود برای استفاده نیاز داشت؛ اما بعد از اینکه به عنوان بخشی از مشخصات  DVD در آمد به تدریج فراگیر شد.

شمار جوایزی که شرکت دالبی در جشنواره های مختلف برنده شده بی شمار است . از جمله این جشنواره ها می توان به جایزه اسکار و امی اشاره کرد.

دالبی دیجیتال پلاس چیست؟

دالبی دیجیتال پلاس که به عنوان E-AC-3 نیز شناخته می شود بر پایه دالبی دیجیتال ساخته شده ولی بسیار پیشرفته تر از آن است. دالبی دیجیتال پلاس به عنوان یک استاندارد صوتی برای ویدئوها HD DVD شناخته شده است. با پشتیبانی از 6 مگابایت بر ثانیه افزایش چشمگیری نسبت به دالبی دیجیتالی دارد و در نهایت 640 کیلو بایت بر ثانیه خروجی داشت. در Blu-ray دالبی دیجیتال پلاس به گونه ای دیگر به کار می رود. یک رشته استاندارد دالبی دیجیتال با خروجی 640 کیلوبایت بر ثانیه، به همراه رشته ای دیگر که صدای فراگیر را گسترش می دهد. همچنین دالبی دیجیتال پلاس برای پخش صوت دیجیتال با Datarate پایین نیز به کار می رود (مانند تلویزیون ها و رادیو های دیجیتال)

فناوری دالبی دیجیتال پلاس چیست؟

شرکت دالبی علاوه بر انواع گفته شده برای بازی های ویدئویی سیستم دالبی دیجیتال لایو Dolby Digital Live را تهیه کرده است که هر سیگنال صوتی در کامپیوتر شخصی ، تلویزیون یا کنسول بازی را به یک کانال 5.1 دیجیتال دالبی تبدیل می کند.

دالبی دیجیتال ،اجرای نرخ بیت حداقل ۳ مگابیت بر ثانیه روی DVD HD و تا ۴٫۷ مگابیت بر ثانیه روی دیسک Blu-ray: Dolby Digital Plus می تواند با ۶۱۴۴ Kbps (کیلوبایت در هر ثانیه) از داده ها، که در آن Dolby Digital در ۶۴۰ کیلوبیت بر ثانیه افزایش می یابد. (هرچند که ۴۴۸ کیلوبیت بر ثانیه حداکثر از فرمت های فعلی است). همه چیز با هم برابر است، نرخ بیت بالاتر به معنای کیفیت صدا بهتر است، زیرا سیگنال های صوتی نیاز کمتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Need Help? Chat with us