کاربران گرامی برای اطلاع از آخرین قیمت لطفا تماس بگیرید

صفحه اصلی / آموزشی / DVB در تلویزیون چیست و چه کاربردی دارد؟

DVB در تلویزیون چیست و چه کاربردی دارد؟

DVB در تلویزیون چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر یادتان باشید همین چند سال پیش برای تنظیم کردن آنتن تلویزیون مجبور بودیم به بالا پشت بام برویم و از آنجا آنتن تلویزیون را تنظیم کنیم. و در مواقعی با تکانی ساده این تنظیم به هم می ریخت و ما را دچار مشکل میکرد. اما امروزه دستگاه های دیجیتال که به آنها DVB می گویند وجود دارند. با پیشروشاپ تا پایان این مقاله همراه باشید تا به شما بگوییم که DVB در تلویزیون چیست و چه کاربردی دارد.

این سیستم (DVB) که توسط موسسه ETSI استاندارد شده است امروزه در بسیاری از کشورها از جمله ایران به عنوان سیستم پخش تلویزیونی انتخاب شده است. از مزایای استاندارد DVB-T نسبت به سیستم پخش تلویزیونی زمینی آنالوگ می‌توان به قابلیت دریافت تصاویر تلویزیونی در هنگام حرکت گیرنده (مجهز بهDoppler Corrector) اشاره نمود. همچنین در DVB در تلویزیون چیست انالوگ برای پخش یک برنامه تلویزیونی SD نیاز به پهنای باند فرکانسی معادل MHz8 می‌باشد. جالب توجه است که در صورت استفاده از کدینگ H.264 برای فشرده سازی تصاویر می‌توان تا 8 برنامه تلویزیونی SD را در همان پهنای باند MHz 8 ارسال نمود. لذا می‌توان تعداد حداکثر برنامه‌های تلویزیونی قابل ارسال در باندهای UHF و VHF را به میزان قابل توجهی افزایش داد. به منظور دریافت تصاویر ارسال شده به روش دیجیتال توسط تلویزیون‌های آنالوگ مرسوم از دستگاهی به نام DVB-T استفاده می‌شود.

DVB در تلویزیون به چه معناست؟

منظور از پخش دیجیتال در ایران پخش با سیستم DVB-T است. امروزه روش‌های مختلفی برای پخش دیحیتال وجود دارد. روش سنتی آنالوگ چند سالی است که به سمت منسوخ شدن پیش می‌رود. پخش دیجیتال یا Digital Video Broadcasting را اصطلاحاً DVB می‌گویند که روش‌های بسیار متنوعی دارد.

با انواع DVB آشنا شوید؟

۱- DVB-T

سیستم پخش تلویزیون دیجیتال زمینی به مرور جایگزین سیستم پخش زمینی فعلی خواهد شد که باید همه جای کشور فرستنده‌ها و تجهیزات آن نصب شود، این سیستم هم اکنون در اغلب شهرهای ایران نصب شده و به صورت پخش آزمایشی قرار دارد. استانداردهای آن توسط کشورهای اروپایی تصویب شده و در خاورمیانه و اروپا رواج یافته است. در حال حاضر بیش از 30 کشور در دنیا از ان بهره می‌برند، در سال‌های آینده نسخه جدید DVB-T به نام DVB-T2  که 50% پهنای باند بالاتری (کانال‌های بیشتر یا با کیفیت‌تر) را برای پخش فراهم می‌کند، امکان پخش کانال های HD به صورت گسترده را فراهم می‌کنند و کم‌کم جایگزین DVB-T خواهند شد که در آن زمان سیستم آنالوگ کاملا منسوخ شده است.

همانطور که گفتیم، اکنون گیرنده‌های دیجیتال که با قیمت 80 هزار تا 150 هزار تومن در بازار به فروش می‌روند را داخل خود تلویزیون تعبیه کردند و قابلیت جدیدی به نام DVB-T به تلویزیون اضافه شده است. اگه قصد خرید تلویزیون داشته باشید به احتمال خیلی زیاد فروشنده به شما می‌گوید که تلویزیون با گیرنده دیجیتال داخلی می خواهید یا بدون گیرنده؟ مشخص است قیمت تلویزیون دارای DVB-T بالاتر می‌باشد.     

تلویزیون‌هایی که DVB-T دارند با یک لوگو یا نوشته‌ای مثلا  DVB یا DVB-T یا Digital TV یا DVT یا  DVB-T MPEG-4مشخص می‌شوند. که این مشخصه بیانگر دیجیتال بودن تلویزیون می‌باشد. مثلا در شکل زیر کنار ورودی آنتن نوشته DTV که مخفف Digital TV هست.

۲- DVB-T2

DVB-T2 نوع پیشرفته‌تر DVB-T می‌باشد. چراکه در بسياری از كشورها، ارزش طيف فركانسی ان بسيار بالاست. در راستای اين تحقيقات، اين گروه نسخه جديدی از استاندارد DVB-T به نام DVB-T2 را معرفی كرد و موسسه ETSI از سپتامبر 2009 استاندارد سازی آن را شروع كرده است؛ اما پياده سازی ان و توليد تجهيزات مرتبط، از قبل شروع شده است. از ويژگی‌های مهم اين استاندارد، ايجاد قابليت افزايش ظرفيت مالتی پلكس تلويزيون ديجيتال زمينی است؛ به طوری كه در مقايسه با DVB-T، اين استاندارد جديد با انتن‌های موجود حداقل 30 درصد ظرفيت ارسال را افزايش می‌دهد. حتی در برخی ازمايشات، تا 50 درصد نيز افزايش ظرفيت، مشاهده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Need Help? Chat with us