کاربران گرامی برای اطلاع از آخرین قیمت لطفا تماس بگیرید

صفحه اصلی / آموزشی / درباره فناوری RGBW ال جی چه می دانید؟

درباره فناوری RGBW ال جی چه می دانید؟

درباره فناوری RGBW ال جی چه می دانید؟

شرکت ال‌ جی در پنل بعضی مدل‌ های جدید تلویزیون‌های خود اقدام به استفاده از فناوری RGBW ال جی کرده است. فناوری فوق‌العاده‌ای که مورد تایید استانداردهای مختلف بوده و توسط آزمایشگاه‌های مختلف مورد تایید قرار گرفته است. ولی در این میان بعضی رسانه‌ها این فناوری را زیر سوال برده و منکر کارایی آن شده‌اند. برای اینکه بدانید حقیقت ماجرا چیست، این فناوری را به زبان ساده توضیح داده‌ایم.

تعریف فناوری RGBW ال جی

به صورت معمول سه پیکسل قرمز، سبز و آبی در تلویزیون‌ ها استفاده می‌شود که براساس آن پنل این تلویزیون‌ها با عنوان RGB نام‌گذاری می‌شوند. ال‌جی در پنل‌های جدید خود ساب پیکسل سفید را هم به این سه رنگ اضافه کرده است و باعث جهش و تغییرات در این فناوری قدیمی شده است. فناوری جدید ال‌جی باعث می‌شود بتوان بدون هیچ گونه از دست رفتن اطلاعات تصویری UHD،  به وضوح تصویر UHD  رسید.  این امر باعث می‌شود که تلویزیون‌های RGBW UHD دقیقا به اندازه تلویزیون‌های UHD معمول پیکسل داشته باشند.

از لحاظ کارایی کلی، پنل RGBW ال‌جی می‌تواند همان کاری را انجام دهد که پنل‌های سه رنگ انجام می‌دهند. هرچند در این میان یک تفاوت تکنیکال وجود دارد. در پنل RGBW به جای استفاده از سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی، از چند نوع ترکیب رنگ مختلف به صورت RGB ، WRG، BWR و GBW استفاده می‌کند. پنل‌های RGBW ال‌جی از تعداد 24,883,200  (3,840×3[RGB/WRG/BWR/GBW]×2,160)  پیکسل استفاده می‌کنند که دقیقا برابر با همان تعداد (3,840×3[RGB]×2,160) پیکسل معمول تلویزیون‌های 4K است.

درباره فناوری RGBW ال جی چه می دانید؟

ایرادات فناوری RGBW ال جی

در بعضی مقالات منتشر شده منتقدان گفته‌ اند که تلویزیون‌ های ال‌ جی که از پنل RGBW بهره می‌ برند UHD واقعی نبوده و تعداد پیکسل‌های آنها در حد تلویزیون‌های 4K نیست و در حقیقت استاندارد نیستند. دلیل این مسئله نیز این است که بعضی موسسه‌ ها متفرقه فقط پیکسل‌ های قرمز، آبی و سبز را جزو پیکسل‌های قابل شمارش در تلویزیون تشخیص داده و پیکسل‌ های سفید را در این شمارش لحاظ نمی‌کنند.

موسسه‌ های از این دست مثل CEA اصلا وظیفه‌ای در مورد تعریف تعداد پیکسل‌های تلویزیون ندارند و فقط با توجه به کشور و منطقه، راهنمای خرید منتشر می‌کنند. در حقیقت شرکت‌هایی که تعیین می‌کنند تلویزیون باید چه تعداد پیکسل داشته باشد و چگونه این پیکسل‌ها باید شمارش شوند، کاملا بین‌المللی بوده و در همه کشورها دارای اعتبار هستند.

مهم‌ترین استانداردی که هر تلویزیونی باید بگیرد ISO  است که ال‌ جی موفق به دریافت آن شده است. بعد از آن کار به معتبرترین موسسه‌ ها و شرکت‌ های تایید اعتبار و استانداردسازی است که در بحث صفحه‌نمایش و تلویزیون سابقه طولانی دارند. سازمان‌هایی مثل Intertek ، TUV و UL که به صورت جهانی تعریف‌های مشترکی از نحوه حساب کردن تعداد پیکسل‌های تلویزیون دارند و هر سه آنها تلویزیون RGBW ال‌جی را به عنوان 4K واقعی تایید کرده‌اند. همچنین بزرگترین موسسه‌های فناوری در ژاپن و چین یعنی JEITA و CESI هم تلویزیون ال‌جی را به عنوان 4K واقعی تایید کرده‌اند. در ادامه می‌توانید گواهینامه‌های مربوطه را مشاهده کنید.

ال‌جی تنها در بعضی مدل‌های خود از پنل RGBW که از فناوری RGBW ال جی استفاده کرده است. دلیل اصلی استفاده از این پنل، راحتی بیشتر مشتری است. طبق بررسی‌های دقیق بزرگترین آزمایشگاه‌های فناوری دنیا، پنل‌های RGBW ال‌جی تا 50 درصد روشنایی بیشتری داشته و از طرفی تا 35 درصد مصرف انرژی را کاهش می‌دهند. این مسئله باعث می‌شود این پنل‌ها تبدیل به یک گزینه فوق‌العاده برای مشتریانی شود که به دنبال یک مدل کم‌مصرف و در عین حال با روشنایی زیاد می‌گردند. کل هدف ال‌جی از ارائه چنین محصولی باز گذاشتن دست مشتریان برای انتخاب مدل‌های متناسب با نیازشان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Need Help? Chat with us