کاربران گرامی برای اطلاع از آخرین قیمت لطفا تماس بگیرید

صفحه اصلی / آموزشی / با عملکرد تلویزیون های 8K آشنا شوید

با عملکرد تلویزیون های 8K آشنا شوید

با عملکرد تلویزیون های 8K آشنا شوید

چند شرکت صنعتی گردهم آمدند و استانداردی برای تلویزیون‌های 8K تصویب کردند. همه‌ ی تلویزیون‌هایی که با لوگو گروه 8K تولید می‌شوند، به رعایت این استانداردها ملزم هستند. در ادامه با عملکرد تلویزیون های 8K آشنا می شوید.

به‌نظر می‌رسد پس از رواج تلویزیون‌ های 4K، گام بعدی‌ ای که باید در تکامل صنعت تلویزیون برداشته شود، تولید تلویزیون‌ هایی به کیفیت و رزولویشن 8K است. با اینکه میزان محتوایی که قابلیت پخش با این رزولوشن را داشته باشد، بسیار محدود است، این موضوع باعث نمی‌ شود انجمن 8K ویژگی‌ های عملکردی این دستگاه‌ ها را بررسی نکند.

انجمن 8K یا 8K Association گروهی میان‌ صنعتی است که فعالیت‌ های آن حول محور رشد اکو سیستم 8K متمرکز است. این انجمن ۱۶ عضو دارد که برخی از آن‌ ها عبارت‌ند از: سامسونگ الکترونیک، پاناسونیک، هایسنس، TCL و AU Optronics، سامسونگ دیسپلی، Tencent و Xperi نیز ازجمله مواردی هستند که به‌ تازگی به آن‌ ها ملحق شده اند. قصد این انجمن از تعریف استاندارد عملکرد تلویزیون های 8K آن است که می‌ خواهد مطمئن شود وقتی مشتریانش تلویزیونی با لوگو این گروه می‌بینند، بدانند دقیقا چه‌ محصولی تحویل می‌گیرند.

با عملکرد تلویزیون های 8K آشنا شوید

مقررات مشخص شده انجمن 8K شامل آن است که تلویزیون باید بتواند محتوا را با وضوح 8K به‌شکلی طبیعی نشان بدهد، بیش از ۶۰۰ نیت درخشندگی (لومینانس) داشته باشد، از ویژگی‌ های فشرده‌ سازی ویدئویی HEVC Codec پشتیبانی کند،  پورت‌ های HDMI 2.1 داشته باشد تصاویر 8K یا 4K را به‌ ترتیب با سرعت ۶۰ و ۱۲۰ فریم در ثانیه نشان دهد و نرخ فریم ورودی برابر با 24p و 30p و 60p فریم‌ برثانیه داشته باشد.

مشخصات دیگری که جزئیات آن در اختیار اعضا قرار گرفته، عبارت‌ اند از: پارامترهای ورودی 8K (عمق بیت و سرعت فریم و نمونه‌ برداری رنگی)، عملکرد تلویزیون های 8K (وضوح، حداکثر روشنایی، سطح مشکی و وسعت رنگ) و فرمت‌ های رابط و رسانه (HDR0 و کدک). همه‌ ی تلویزیون‌ های 8K به رعایت همه‌ ی این موارد ملزم نیستند؛ اما محصولات دارای لوگوی انجمن 8K باید حداقل استاندارد های این گروه را برآورده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Need Help? Chat with us