کاربران گرامی برای اطلاع از آخرین قیمت لطفا تماس بگیرید

صفحه اصلی / آموزشی / فناوری دالبی اتموس چیست؟

فناوری دالبی اتموس چیست؟

فناوری دالبی اتموس چیست؟

دالبی اتموس چیست؟

دالبی اتموس فناوری هست که می تواند باعث به وجو آوردن یک صدای سه بعدی همه جانبه در اطراف کاربر شود. این ویژگی فوق العاده دالبی اتموس یک تجربه معمولی تماشای فیلم را به یک تجربه فوق العاده تبدیل می کند. این سیستم صوتی با سیستم های سنتی پخش 5.1 سازگاری دارد. یکی از مزایای آن سازگاری با هر تعداد اسپیکر شما است. چرایی این مورد به این بر می گردد که کانالی در دالبی اتموس تعریف نمی شود. برای جایگزینی کانال از تعریف شیء استفاده می شود. با شناسایی فضای سه بعدی در محیط، صدا این قابلیت را دارد که از میان اشیا حرکت کند. در فناوری های قبلی کانال های صدا موجب می شد هر اسپیکر در یک جهت قرار بگیرد و صدا در آن سمت مشخص پخش شود اما در دالبی اتموس Dolby Atmos صدا پس از پخش در منزل تنظیم می شود. یکی از ملاک های تشخیص کیفیت یک فناوری پخش صدا این است که صدا در زمان واقعی یا  Real به گوش شما برسد یا تاخیر Deal بین لحظه حادثه و صدای آن وجود نداشته باشد و در دالبی اتموس این قابلیت به خوبی فراهم شده است.

متخصصین صدا می توانند تعیین کنند که در سالنی که قابلیت دالبی اتموس را دارد یک صدا در کجا و چگونه پخش شود؛ مثلا دقیقا حس می کنید در سمت چپ و بالای سرتان صدایی در حال پخش است. در سالن های مختلف سینما ممکن است تعداد اسپیکر ها بسیار متفاوت باشد اما اتموس می تواند با آن ها سازگار شود. در نتیجه با یک تنظیم مناسب صدا بسیار طبیعی تر خواهد بود و شما بهتر در فضای فیلم غرق خواهید شد. به زودی شاهد خواهید بود که بسیاری از سریال های تلویزیونی نیز با این قابلیت پخش شود. این سیستم برای اولین بار در سریال بازی تاج و تخت Game Of Thrones به کار گرفته شد.

فناوری دالبی اتموس چیست؟

از آن جایی که اکثر ما امروزه به جای سالن های بزرگ سینما در منازل خود فیلم می بینیم و اکثرا هم اسپیکری روی سقف های منازل خود نصب نمی کنیم باید دید این سیستم در منزل چگونه عملکردی دارد. اتموس مشکلی با عدم وجود اسپیکر های سقفی ندارد زیرا هر روزه تعداد اسپیکرهایی که کانال های ارتفاع را به صورت پیش فرض دارند افزوده می شود یا میتوان به اسپیکرهای قدیمی اضافه کرد. این اسپیکر ها صدا را به سمت سقف پخش می کنند و بعد از برگشت از سقف به گوش شما می رسد تا جلوه ای شبیه اسپیکرهای سقفی داشته باشند.

اگر شما از سخت افزار مخصوص اتموس استفاده کنید باعث می شود تجربه بهتری داشته باشید اما ضرورتی برای آن وجود ندارد چرا که سیستم دالبی دیجیتال همچنان پیشفرض تمامی سیستم هاست پس نیاز به ارتقا ندارید؛ اما اگر تمامی قابلیت های اتموس را می خواهید باید از یک پخش کننده با قابلیت ساپورت این سیستم صوتی (مانند پخش کننده های بلوری  Blu-ray و کنسول های بازی) استفاده کنید.

شرکت دالبی دارای سیستم های قدیم تری مثل دالبی دیجیتال، دالبی دیجیتال پلاس، دالبی دیجیتال Ex، دالبی دیجیتال لایو، دالبی استریو دالبی True HD فقط بخشی از آن را تشکیل می دهد. ما در این نوشته قصد نداریم سایر سیستم های صوتی را توضیح کامل دهیم اما برای مقایسه با سیستم اتموس مختصری از آن ها را بازگو خواهیم کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Need Help? Chat with us