کاربران گرامی برای اطلاع از آخرین قیمت لطفا تماس بگیرید

صفحه اصلی / اخبار / دالبی از ویژگی جدیدش برای افزایش کیفیت محتوای دالبی ویژن رونمایی کرد

دالبی از ویژگی جدیدش برای افزایش کیفیت محتوای دالبی ویژن رونمایی کرد

دالبی از ویژگی جدیدش برای افزایش کیفیت محتوای دالبی ویژن رونمایی کرد

شرکت دالبی در جدیدترین اقدامش ویژگی جدیدی در تلویزیون ها  برای افزایش کیفیت و نمایش بهتر جزئیات تصاویر تاریک محتوای دالبی ویژن در هنگام نمایش در محیط‌ های روشن به نام دالبی ویژن آی کیو معرفی کرد.

هم اکنون شرکت های باسابقه و معتبری همچون ال‌ جی و پاناسونیک تنها و نخستین شرکت‌ هایی هستند که در‌ حال اضافه کردن این ویژگی کاربردی به تلویزیون‌ های خود هستند؛ برخی از تلویزیون‌ های رده‌ بالای ۲۰۲۰  شرکت ال‌جی با دالبی ویژن آی کیو به بازار عرضه خواهند شد و پاناسونیک هم در‌حال فروش تلویزیون‌ های دارای ویژگی مذکور در بازار اروپا است. با بررسی‌ دو تلویزیون OLED ال‌ جی که یکی از آن‌ ها دارای دالبی ویژن آی کیو و تلویزیون دیگر فاقد آن بود، مشخص شد که کیفیت هر دو تلویزیون در محیط تاریک تقریبا مانند هم است؛ اما در صورتی‌ که نور محیط را زیاد کنیم، کارآمد بودن فناوری جدید شرکت دالبی کاملا مشهود می‌شود. در این بررسی مشخص شد که تلویزیون مجهز به ویژگی دالبی آی کیو جزئیات سایه‌ ها را در محیط روشن به‌ خوبی نشان می دهد؛ اما این جزئیات در شرایط یکسان در تلویزیون معمولی کاملا تار و تیره دیده می‌ شوند و اصلا نمی توان آنها را تشخیص داد؛ به دلیل اینکه بازتاب نور در صفحه‌ ی نمایشگر این جزئیات را کاملا محو می‌ کند.

دالبی از ویژگی جدیدش برای افزایش کیفیت محتوای دالبی ویژن رونمایی کرد

برای بهره‌مندی از دالبی ویژن آی کیو حتما ضروری نیست تنظیمات خاصی انجام دهید یا حالت خاصی را فعال کنید. این ویژگی در تلویزیون‌‌ های دالبی ویژن ال‌جی در‌ حالت پیش‌فرض برای تمام محتواهای استاندارد فعال است و شما می توانید از آن استفاده کنید؛ اما در صورت تمایل برای غیرفعال کردن آن، تنها باید حسگر تشخیص‌ دهنده‌ی نور محیطی تلویزیون‌ را خاموش کنید تا دیگر به تغییر نور محیط واکنشی نشان ندهد.

لازم به ذکر است که جدیدا ویژگی دیگری به‌نام UHD Alliance’s Filmmaker Mode نیز به محتوای UHD اضافه شده است که با غیر فعال‌ کردن حالت‌ ها و جلوه‌ هایی مثل جلوه‌ی سوپ اپرا یا soap opera effect، باعث می‌ شود تصاویر درست مطابق انتظار سازنده‌ ی فیلم نمایش داده شوند. جلوه‌ ی سوپ اپرا که در تلویزیون‌ های مدرن و رده‌بالا با عناوینی همچون motion smoothing و motion interpolation یا سایر عناوین مشابه مشخص شده‌ است، باعث می‌ شود تصاویر دارای حرکت سریع (مثل حرکت سریع توپ یا حرکت خودروهایی که سرعت بالایی دارد) با تعداد فریمی بیش از تعداد فریم مورد‌ استفاده برای ضبط آن‌ ها نمایش داده شوند (به عنوان مثال تصاویر با استاندارد ۲۴ فریم در ثانیه ضبط می‌ شوند؛ اما تلویزیون آن‌ ها را با ۱۲۰ فریم در ثانیه نشان می‌ دهد؛ به عبارت دیگر این ویژگی همان نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز است). این ویژگی باعث می‌ شود تصاویر روان و بدون اینکه تار شوند نشان داده شوند؛ اگرچه این ویژگی برای نمایش ویدیوهای ورزشی و سایر ویدیوهایی که سازنده‌ ی آن‌ها قصد داشته تصاویر کاملا واقعی پخش شوند، مناسب است، اما همین ویژگی باعث می‌شود صحنه‌ های هیجان‌انگیز سینمایی مانند تصاویر کاملا واقعی دیده شوند و از جذابیت آن‌ ها کم نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Need Help? Chat with us