کاربران گرامی برای اطلاع از آخرین قیمت لطفا تماس بگیرید

صفحه اصلی / آموزشی / با دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی آشنا شوید

با دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی آشنا شوید

با دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی آشنا شوید

یکی از وسایل ضروری هر خانه ای ماشین لباسشویی است. این وسیله ی کاربردی مانند هر وسیله ی خانگی دیگری می تواند دچار مشکل شود. یکی از این ایرادات روشن نشدن ماشین لباسشویی است. ما در این مقاله از سایت فروشگاهی پیشروشاپ به بررسی دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی می پردازیم. پیشنهاد می کنم تا انتهای مقاله همراه ما باشد.

دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی چیست؟

فهمیدن علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی نیاز به بررسی کلی و دقیق دستگاه دارد. در برخی از موارد این مشکل توسط شما قابل تشخیص و برطرف شدن هستند اما ممکن است نیاز به اطلاعات و ابزار تخصصی نیز باشد که در این صورت باید با مرکز تخصصی تعمیر ماشین ظرفشویی تماس گرفته و درخواست اعزام یک تکنسین مجرب برای دستگاه خود کنید.

به طور کلی در هنگام خراب شدن ماشین ظرفشویی توصیه می‌شود که به سرعت دستگاه را خاموش کنید و به دنبال دلیل اصلی خراب شدن ماشین ظرفشویی خود باشید. از مهم‌ترین علت کار نکردن ماشین ظرفشویی می‌تان به موارد زیر اشاره کرد:

باز بودن درب ماشین لباسشویی

بار بودن درب دستگاه، یکی از رایج‌ترین علت کار نکردن ماشین ظرفشویی است. به طور معمول چیدمان اشتباه و نادرست ظروف و وجود مانعی بین دستگاه و درب آن باعث می‌شود که درب به صورت کامل بسته نشده و سنسور اجازه ادامه فرآیند شستشو را ندهد. در این حالت توصیه می‌شود تمامی ظروف را به صورت اصولی بچسنید و آن را از درب ماشین ظرفشویی فاصله دهید.

خرابی سنسور یا قفل درب لباسشویی

سازندگان ماشین ظرفشویی جهت ایمنی هرچه بیشتر و جلوگیری از ریزش آب به بیرون، سنسور خاصی را طراحی کرده‌اند که از بسته شدن کامل درب اطمینان حاصل می‌کند و پس از آن اجازه شروع به کار را برای برد می‌فرستد.

خرابی برد لباسشویی

برد قطعه‌ای کوچک اما بسیار حیاتی در دستگاه‌های برقی خانگی مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، ماکرویو و… است که نقش مغز را برای دستگاه ایفا می‌کند. پس از انتخاب نوع شستشو توسط کاربر، تمامی اطلاعات به برد دستگاه فرستاده می‌شود و برد مقدمات شروع به کار را برای قطعات مربوطه ارسال می‌کند.

خرابی قسمتی از برد و یا سوختگی آن می‌تواند باعث شود که برد در به کار افتادن ماشین ظرفشویی به شکست بخورد. اگر احتمال می‌دهید که علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی شما به برد آن مربوط است، توصیه می‌کنیم بررسی و تعمیر برد را به یک فرد متخصص بسپارید.

 

با دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی آشنا شوید

 

از جمله مواردی که می‌تواند باعث شود بروز مشکل در برد ماشین ظرفشویی شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده نادرست از دستگاه
  • نوسانات برق شهری
  • خاموش و روشن کردن‌های بی‌مورد ماشین ظرفشویی
  • فشار دادن دکه‌های ماشین ظرفشویی بصورت پی‌درپی و بی‌مورد
  • ضربه خوردن ماشین ظرفشویی
  • ورود آب به داخل دستگاه

ایراد در تایمر و کنترل الکترونیکی

تایمر یا کنترل الکترونیکی قطعه دیگری در ماشین ظرفشویی است که وظیفه زمان‌بندی مراحل مختلف شستشو به صورت استاندارد را دارد. خرابی این قطعه باعث می‌شود که دستگاه در میان شستشو متوقف شده و یا به طور کلی روشن نشود. برای بررسی علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی و سلامت تایمر نیاز به مولتی‌متر خواهید داشت. این قطعه به طور معمول در پشت پنل کنترل قرار دارد.

ایراد در سوییچ انتخابی یا سلکتور

شاید تا به حال به این موضوع دقت نکرده باشید که محکم فشار دادن دکمه‌های ماشین ظرفشویی و تمیز کردن آن با دستمال‌های خیلی خیس می‌تواند باعث خراب شدن ماشین ظرفشویی شود. سوییچ انتخاب یا سلکتور همان مجموعه دکه‌های موجود بر روی دستگاه هستند که با استفاده از آنها مدل برنامه شستشوی ظروف خود را انتخاب می‌کنید.

استفاده نادرست از سلکتور و یا فرسایش آنها در گذر زمان می‌تواند علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی شما باشد. چرا که از دریافت اطلاعات برنامه منتخب شما خودداری کرده و هیچ‌گونه پیامی را برای برد نخواهد فرستاد.

خرابی رله استارت موتور ماشین ظرفشویی

بهتر است بدانید که علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌تواند به خرابی رله استارت نیز مرتبط باشد. رله استارت، وظیفه تامین برق لازم موتور دستگاه در هنگام شروع به کار را دارد. در صورت خرابی این قطعه، موتور پمپ ماشین ظرفشویی از شروع به کار کردن و پمپ آب ناتوان است و کاربر با کار نکردن ماشین ظرفشویی خود مواجه خواهد شد.

این قطعه به طور معمول در کنار موتور نصب می‌شود و برای بررسی آن نیاز به مولتی‌متر خواهید داشت. در این حالت برق در دیگر قسمت‌های پیش از رله در جریان است اما موتور انرژی کافی برای روشن شدن را ندارد.

مشکل در خرابی یا سوختگی موتور محرک

موتور محرک، قطعه‌ای بسیار مهم در ماشین ظرفشویی که وظیفه گردش آب در دستگاه را دارد. از آنجا که انرژی مورد نیاز این قطعه توسط رله استارت و تایمر تامین می‌شود، در صورت صحت هردوی آنها می‌توانید علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی را در موتور محرک جستجو کنید.

جمع بندی

امیدواریم پس از مطالعه این مقاله بتوانید دلیل روشن نشدن ماشین لباسشویی را تشخیص داده و آن مشکل را رفع کنید. اگر به دنبال خرید ماشین لباسشویی های باکیفیت از برندهای مطرح جهانی مانند بوش، ال جی، سامسونگ و .. هستید می توانید به قسمت فروشگاه اینترنتی پیشروشاپ مراجه کرده و اقدام به خرید مدل انتخابی خود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Need Help? Chat with us