کاربران گرامی برای اطلاع از آخرین قیمت لطفا تماس بگیرید

صفحه اصلی / آموزشی / با روش استاندارد میراکست و widi در تلویزیون ها بیشتر آشنا شویم

با روش استاندارد میراکست و widi در تلویزیون ها بیشتر آشنا شویم

با روش استاندارد میراکست و widi در تلویزیون ها بیشتر آشنا شویم

استاندارد میراکست چیست؟

استاندارد میراکست (Miracast) یک روش اتصال وایرلس (بیسیم) گوشی به تلویزیون رایج‌تر محسوب می‌شود که به نوعی در مقابل قابلیت AirPlay اپل قرار دارد. به منظور استفاده از استاندارد میراکست (Miracast) باید سیستم عامل دستگاه اندرویدی شما حداقل اندروید 4.2 باشد. همچنین از استاندارد  استاندارد میراکست (Miracast) می‌توان به منظور آینه کردن محتوای نمایشگر لپ‌تاپ در تلویزیون هم استفاده کرد. در این شرایط باید سیستم عامل نصب شده در لپ‌تاپ شما حداقل ویندوزی 8.1 باشد.

قابلیت یا استاندارد میراکست (Miracast) بسیار کاربردی است اما اگر پای پیاده‌ سازی و استفاده از آن به میان آید، مشکلاتی به وجو می آید. متاسفانه در عمل تنها ریسیورهای (هر نوع دستگاه دریافت کننده) محدودی وجود دارند که اتصال وایرلس (بیسیم) گوشی به تلویزیون از طریق استاندارد میراکست (Miracast) را با کیفیت مناسب ارائه کنند. همچنین در برخی از شرایط دیده شده که دستگاه‌های پشتیبانی کننده از استاندارد میراکست (Miracast) و دارای تاییدیه آن در عمل با مشکلات آزاردهنده و دست و پا گیری مواجه بوده‌اند. بنابراین در یک بیان کلی باید بگوییم که قابلیت یا استاندارد میراکست (Miracast) در عمل کیفیت چندان عالی ندارد و برخلاف استاندارد AirPlay اپل با مشکلات اجرایی متعددی همراه است.

لازم به ذکر است هر یک از شرکت‌ها نام اختصاصی را برای استاندارد میراکست (Miracast) انتخاب کرده‌ اند و این موضوع باعث شده که تا حد زیادی در بین کاربران سردرگمی ایجاد شود. به عنوان مثال ال جی قابلیت میراکست (Miracast) را با عنوان Smart Share معرفی می‌کند و سامسونگ از لقب AllShare به منظور معرفی این استاندارد اتصال استفاده کرده است و سونی آن را Screen Mirroring می‌نامند. به دلیل دست کاری‌هایی که هر یک از شرکت‌ها بر روی قابلیت اتصال بیسیم نامبرده شده انجام داده‌اند، در اغلب موارد دیده می‌شود که اتصال یک گوشی به تلویزیون ساخت برند مختلف از طریق قابلیت میراکست (Miracast) نا مقدور می‌گردد. به عنوان مثال اگر بخواهید یک گوشی سامسونگ را از طریق استاندارد میراکست (Miracast) با تلویزیون ساخت برند ال جی خود همگام‌سازی کنید به احتمال زیاد با مشکلاتی مواجه خواهید شد.

یک نکته حائز مهم دیگر که حتما باید به آن اشاره کنیم مربوط به عملکرد کنسول ایکس باکس وان (Xbox One) به عنوان ریسیور میراکست (Miracast) می‌شود. بسیاری از کاربران بر این باورند که کنسول بازی ایکس باکس وان می‌تواند نقش یک ریسیور میراکست (Miracast) ایفاء کند. قصد وارد شدن به جزئیات این موضوع را نداریم و تنها اشاره می‌کنیم که کنسول ایکس باکس وان به هیچ عنوان نمی‌تواند نقش یک ریسیور میراکست را ایفاء کند. با وجود تمام این تفاسیر عموما استفاده از استاندارد میراکست (Miracast) عموما در شرایطی که بخواهید نسبت به اتصال وایرلس (بیسیم) گوشی به تلویزیون و آینه کردن محتوای دو دستگاه ساخته شده توسط یک برند مشابه اقدام کنید، عملکرد مطلوبی دارد.

با روش استاندارد میراکست و widi در تلویزیون ها بیشتر آشنا شویم

استاندارد WiDi چیست؟

به عبارتی واژه WiDi مخفف عبارت Intel Wireless Display به معنای “نمایش وایرلس (بیسیم) اینتل” است. بنابراین می‌توان نتیجه‌گیری کرد که قابلیت WiDi استاندارد اتصال وایرلس (بیسیم) گوشی به تلویزیون و آینه کردن محتوای اختصاصی شرکت اینتل محسوب می‌شود. قابلیت WiDi با استاندارد وای فای دایرکت (Wi-Fi Direct) در ارتباط است و به نوعی با هدف مقابله با استاندارد AirPlay اپل ارائه شده است. با توجه به ارتباط استاندارد WiDi با وای فای دایرکت می‌توان نتیجه‌گیری کرد که به منظور اتصال وایرلس (بیسیم) گوشی به تلویزیون و آینه کردن محتوای آن نیازی به اتصال دو دستگاه به یک شبکه وای فای وجود ندارد. به منظور استفاده از این ویژگی تنها کافیست که دستگاه‌های مورد نظر از استاندارد WiDi اینتل پشتیبانی کنند.

عموما اگر دستگاهی نظیر یک تلویزیون یا مونیتور از استاندارد WiDi پشتیبانی کند، لوگوی آن بر روی جعبه دستگاه ضمیمه می‌شود. این موضوع نشان دهنده پشتیبانی دستگاه از قابلیت WiDi است. خوشبختانه طی چند وقت اخیر تعداد دستگاه‌هایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند به شدت افزایش یافته است. در تلویزیون‌هایی که از استاندارد WiDi پشتیبانی کنند، ریسیور یا گیرنده اختصاصی در دستگاه نصب می‌شود. لازم به اشاره است که امکان خرید این گیرنده به عنوان یک قطعه مجزا هم وجود دارد. در این شرایط ریسیور مد نظر از طریق پورت HDMI به تلویزیون متصل خواهد شد. به صورت کلی استاندارد یا قابلیت WiDi یکی از بهترین روش های کنونی اتصال وایرلس (بیسیم) گوشی به تلویزیون و آینه کردن محتوای آن محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Need Help? Chat with us