کاربران گرامی برای اطلاع از آخرین قیمت لطفا تماس بگیرید

صفحه اصلی / آموزشی / آشنایی با نکات مهم در زمان سرویس کولر گازی

آشنایی با نکات مهم در زمان سرویس کولر گازی

آشنایی با نکات مهم در زمان سرویس کولر گازی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های زیادی برای راحتی و آسایش ما تولید و روانه بازار ها شده است. یکی از این دستگاه ها که برای هر خانه ای به خصوص مناطق گرمسیری کاربرد دارد کولرگازی یا اسپیلت است. این وسیله که قیمت بالایی دارد برای کارکرد بهتر احتیاج به سرویس سالانه دارد. ما در این مقاله از سایت فروشگاهی پیشروشاپ شما را با نکات مهم در زمان سرویس کولرگازی آشنا می کنیم. پس همراه ما یاشید.

کولرگازی از چه بخش هایی تشکیل شده است و چه کارایی دارد؟

کولر گازی اسپیلت دو جزء کلی دارد به نام یونیت داخلی که در داخل ساختمان قرار دارد، یونیت خارجی که در خارج ساختمان قرار گرفته شده است. به طور کلی دستگاه شما شامل قطعاتی از قبیل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، لوله مویی، فن، خازن، شیر برقی و کنتاکتور تشکیل شده است. در صورتی که هریک از اجزای کولر گازی اسپیلت شما خراب شود، عملکرد دستگاه دچار مشکل می شود.

نحوه ی کارکرد کولر گازی به این صورت می باشد که، ابتدا گاز مبرد توسط کمپرسور فشرده می شود و وارد کندانسور می شود. و مقداری گرم می شود و این گرما را از طریق کندانسور از دست می دهد. سپس این گاز از طریق درایر و لوله مویی وارد اواپراتور می شود. و در اواپراتور پس از انبساط ناگهانی و تبدیل از حالت مایع به گاز باعث ایجاد سرما می شود و این سرما از طریق یونیت داخلی و دمیده شدن باد به آن باعث خنک شدن محیط منزل می شود. در ادامه ی سیکل تبرید گاز از اواپراتور به کمپرسور منتقل می شود. و این چرخه پیوسته ادامه خواهد داشت. به این ترتیب، کولر گازی اسپیلت، هوای گرم و مرطوب منزل را خاج می کند و هوای خنک و مطبوعی را در داخل برای شما فراهم می کند.

همچنین کولر گازی با دریافت رطوبت درون ساختمان باعث خشک تر شدن محیط می شود. به این صورت که اگر توجه کرده باشید، یک لیوان آب یخ که از فریزر بیرون می آورید، قطرات آب بر روی سطح آن ایجاد می شود. مکانیزم جذب رطوبت در کولر گازی غیر از این نیست. اواپراتور سرد، مانند آن لیوان آب یخ عمل می کند و رطوبت محیط را جذب می کند، و از طریق لوله درین تخلیه می کند.

آشنایی با نکات مهم در زمان سرویس کولر گازی

چرا سرویس کردن کولرگازی اهمیت بالایی دارد؟

در بسیاری از مواقع خرابی کولر گازی اسپیلت شما، تنها بخاطر عدم انجام سرویس به موقع دستگاه می باشد. به عبارتی شما می توانید با انجام سرویس به موقع، از به وجود آمدن بسیاری از مشکلات برای کولر گازی جلوگیری کنید.

در صورت رعایت نکردن همین نکته ی به ظاهر بی اهمیت و ساده، ممکن است که دستگاه شما با یک مشکل جدی مواجه شود و هزینه ی زیادی برای تعمیر روی دستتان بگذارد. همچنین ممکن است که شدت خرابی آن قدر زیاد باشد که شرایط تعمیر وجود نداشته باشد که در این صورت شما مجبور هستید که یک دستگاه جدید را خریداری کنید. در نتیجه اهمیت سرویس به موقع را جدی بگیرید. شما با انجام سرویس منظم و نگهداری صحیح از کولر گازی، می توانید از به وجود آمدن هزینه های سنگین و خرابی های جدی جلوگیری کنید.

هنگام سرویس کولر گازی، ابتدا دستگاه به طور کامل شستشو می شود و تمام کثیفی، تجمع گرد و غبار و… کامل تمیز می شوند. همین شستشوی به ظاهر ساده کمک بسیار زیادی در بهبود عملکرد دستگاه خواهد داشت و باعث می شود تا دستگاه به خوبی کار کند.

همچنین هنگامی که دستگاه تمیز شود، به راحتی می توان مراحل عیب یابی و تعمیرات را انجام داد. همچنین خدماتی از قبیل بررسی میزان گاز موجود در دستگاه نیز انجام می شود و در صورتی که میزان گاز کم یا زیاد باشد، شارژ گاز انجام می شود. همچنین فیلتر ها، موتور فن، اواپراتور، کندانسور و… نیز بررسی می شوند و در صورت کثیف بودن، شستشو می شوند. همچنین تمامی اتصالات و سیم کشی ها نیز بررسی می شوند.

در سرویس کولر گازی به چه مواردی دقت داشته باشیم؟

تمیز کردن سیم پیچ های اپراتور

فیلتر هوای تمیز، از سیم پیچ های اپراتور در برابر ورود گرد و غبار محافظت می کند. اما در صورتی که فیلتر هوا کثیف باشد، روی سیم پیچ اواپراتور گرد و خاک جمع می شود و به مرور زمان باعث ایجاد رسوب می شود. تجمع گرد و خاک باعث می شود تا سیم پیچ ها نتوانند گرما را دفع کنند و در نتیجه عملیات خنک سازی با مشکل مواجه می شود. بنابراین تمیز کردن سیم پیچ های اپراتور یکی از کارهایی است که در سرویس دستگاه انجام می شود.

تمیز کردن فیلتر هوا

فیلتر هوا بعد از مدتی استفاده ممکن است کثیف شود و دچار گرفتگی شود و در نتیجه باعث انسداد جریان طبیعی هوا شود و خنک کردن سیستم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. وقتی فیلتر کثیف باشد، هوای جاری در داخل فیلتر دور می زند و مستقیما خاک را به سیم پیچ اواپراتور منتقل می کند. در نتیجه سیم پیچ اپراتور نیز کثیف می شود. تمیز کردن فیلتر باید هر ۶ ماه یک بار انجام شود. همچنین در صورتی که در منزل، حیوان خانگی زندگی می کند، تمیز کردن فیلتر باید ماهی یک بار انجام شود.

تمیز کردن تخلیه عقب کولر گازی

در قسمت پشت پنل داخلی قسمتی برای خارج شدن آب تعبیه شده است. این سوراخ ممکن است بخاطر جمع شدن آشغال، لانه کردن حشرات و یا بخاطر جلبک و رسوبات و… مسدود شود و در نتیجه آب نمی تواند از دستگاه خارج شود، و مشکلی که پیش می آید این است که آب از پنل داخلی وارد منزل می شود و دستگاه دچار نشتی می شود. همچنین در صورتی که آب نتواند از سوراخ پشتی خارج شود، سطح رطوبت داخل منزل افزایش پیدا می کند.

تمیز کردن سیم پیچ کندانسور

فن دستگاه در قسمت یونیت خارجی دستگاه قرار گرفته است. ریزش برگ و وجود گرد و خاک در فضای بیرون منزل، می تواند باعث کثیف شدن یونیت خارجی شود و این امر باعث می شود تا کندانسور و کمپرسور نتوانند به خوبی کار کنند و گرم شوند. در نتیجه تمیز کردن فن، کندانسور، کمپرسور و… که در یونیت خارجی قرار دارند نیز باید در سرویس کولر گازی اسپیلت انجام شود. همچنین برای جلوگیری از وارد شدن گرد و خاک به یونیت خارجی، حتما در زمستان ها کمپرسور یا همان یونیت خارجی که در خارج از ساختمان نصب شده است را با پارچه یا کاور های مخصوص بپوشانید، این کار باعث می شود تا گرد و خاک وارد دستگاه نشوند.

جمع بندی

ما در این مقاله نکات مهم و اساسی در سرویس کولرگازی را بیان کردیم. امیدواریم با رعایت موارد فوق و سرویس کردن به موقع کولرگازی یا اسپیلت از هزینه کردن اضافی ب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Need Help? Chat with us